PISEMNA RELACJA Z WYKONANIA ZADANIA REKRUTACYJNEGO :)

Pisemna relacja z wykonania zadania rekrutacyjnego
            Pierwszym etapem w realizacji naszego zadania rekrutacyjnego było zebranie informacji o wybranym przez nas pośle - Macieju Rataju w środowisku lokalnym. W tym celu zaplanowałyśmy przeprowadzenie ankiety, która pozwoliłaby nam na zbadanie jaką wiedzę o naszym bohaterze posiadają mieszkańcy gminy Kłoczew. W ankiecie zawarłyśmy następujące pytania:
1. Czy Pan/Pani wie, kim był Maciej Rataj?
2. Czy Pan/Pani wie, do jakiej partii politycznej należał Maciej Rataj?
3. Czy Pan/Pani wie, jakie odznaczenia otrzymał Maciej Rataj?
4. Czy Pan/Pani zgadza się ze stwierdzeniem, że Maciej Rataj był niewykorzystanym potencjałem politycznym?
5. Czy Pan/Pani wie, co Maciej Rataj zdziałał dla Polski?
6. Czy Pan/Pani wie, dlaczego i w jaki sposób zginął Maciej Rataj?
            Ankietę przeprowadziłyśmy osobiście dnia 20 marca 2019 roku. W ankiecie wzięło udział 40 osób. Większość mieszkańców naszej gminy nie słyszała o postaci Macieja Rataja. Na pytanie: Czy Pan/Pani wie kim był Maciej Rataj? 71% ankietowanych nie znało odpowiedzi. Dlatego 71% respondentów na pytania nr. 2, 3, 5, 6 nie udzieliło żadnej odpowiedzi. Na pytania nr. 4 (Czy Pan/Pani zgadza się ze stwierdzeniem że Maciej Rataj był niewykorzystanym potencjałem politycznym?) odpowiedz udzieliły tylko 4 osoby i były to odpowiedzi twierdzące, reszta respondentów nie chciało lub nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

            Po przeanalizowaniu wyników ankiety podjęłyśmy szereg działań żeby przybliżyć sylwetkę naszego posła mieszkańcom. W tym celu przygotowałyśmy wspólnie z czterema innymi zespołami w dniu 26 marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie wystawę poświęconą naszej postaci. Ekspozycja zawierała życiorys Macieja Rataja oraz jego portret. Wystawa została obejrzana przez radnych naszej gminy oraz dzieci i opiekunów reprezentujących różne szkoły podczas przeglądu teatrzyków w GOK.

W ramach realizacji projektu podjęłyśmy następujące działania : 
Ulotki: Ulotki były rozdawane podczas przeprowadzania ankiety oraz były umieszczane w pobliskich budynkach publicznych.
Plakaty: Plakaty zostały rozwieszone w miejscach ogólnie dostępnych dla wszystkich mieszkańców gminy.
Wystawa: Wystawa była stworzona w Gminnym Ośrodku Kultury i była dostępna dla wszystkich odwiedzających pobliski GOK.
Artykuł: Artykuł mówiący o naszej postaci oraz prowadzonej działalności został umieszczony na stronie internetowej “Twojego Głosu”. W wersji papierowej ukaże się on 10 kwietnia 2019r.
Strona internetowa: Blog został założony 27 marca 2019 roku mający na celu pokazać odwiedzającym stronę nasze dalsze działania w celu upowszechnieniu sylwetki Macieja Rataja Filmik: Filmik ukazuje życiorys Macieja Rataja przez co dotrze do większej ilości osób. Trwałym efektem upamiętniającym bohatera jest założony przez nas blog, na którym znajduje się również filmik poświęcony Maciejowi Ratajowi oraz link do artykułu prasowego w lokalnej prasie popularyzującego wybraną postać.

              Prowadzenie badań porównawczych: 
W dniu 3 kwietnia 2019 roku w przeprowadzonej ankiecie porównawczej ,w której wzięło udział 38 ankietowanych uzyskałyśmy następujące rezultaty: Na większość pytań tylko 16% osób nie znało odpowiedzi, a w porównaniu z pierwszą ankietą jeszcze więcej % osób zgadzało się ze stwierdzeniem, że Maciej Rataj był niewykorzystanym potencjałem politycznym.

Sojusznicy:
Teresa Polak - nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, która pomagała nam w realizacji naszych zadań.
Antoni Całka - dyrektor szkoły w Kłoczewie, który wspierał nas w redagowaniu i publikacji artykułu do “Twojego Głosu”.
Jerzy Majek - osoba, która pomagała nam w wydrukowaniu ulotek i plakatów.
Filip Jendrych – osoba, która użyczyła nam swojego głosu do filmu.
Marek Cąkała – Przewodniczący Rady Gminy w Kłoczewie, który w czasie sesji rady gminy polecił samorządowcom i obecnym na zgromadzeniu mieszkańcom obejrzenie naszej wystawy . Pan Marek Cąkała wspierał nas również jako nauczyciel informatyki, który udostępnił link do naszego bloga na głównej stronie internetowej szkoły.
Anna Żaczek - dyrektor GOK w Kłoczewie, udostępniła nam salę do zorganizowania wystawy. Pracownicy GOK-u - osoby, które pomogły nam w przygotowaniu wystawy.
Nasza rodzina oraz bliscy przyjaciele, którzy wspierali nas w realizacji zadań rekrutacyjnych.

Podsumowanie: 
Podczas realizacji naszego projektu dowiedziałyśmy się wiele o posłach II RP i czasach , w których żyli. Projekt wyzwolił w nas spore pokłady kreatywności , których przedtem nie byłyśmy świadome. Wielkim walorem naszych działań jest świadomość, że zadania rekrutacyjne mają dla społeczności lokalnej charakter edukacyjny , czyli uczą ludzi oraz integrują młode pokolenie ze starszymi. Mogłyśmy poznać także wiele ciekawych informacji podczas wykonywania tych zadań. Współpracować z wieloma ludźmi dorosłymi. Minusem był zbyt krótki czas na realizację projektu. Chciałybyśmy jeszcze wiele rzeczy wykonać, aby przybliżyć tę postać mieszkańcom naszej gminy. Plany obejmowały zbiorową publikację, wykonaną wspólnie przez wszystkie zespoły rekrutacyjne z naszej szkoły. Praca ta miała trafić do Biblioteki Publicznej w Kłoczewie oraz bibliotek szkolnych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CYTATY Z WYPOWIEDZI MACIEJA RATAJA :)

FILM :)

BIOGRAM :)